DŁUGI SEZON pracy z grupami przerywa moje pisanie nowinek. Powracam we wrześniu 2012.

Wydarzenie sezonu, wydarzenie roku :

Inauguracja działu sztuki Islamu w Luwrze „Département des Arts de l’Islam”.

Od czasu szklanej piramidy Peia nie było w Luwrze tak ambitnego wydarzenia.

Ten, dzisiaj ósmy, dział tematyczny Luwru zajmuje powierzchnię ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych.  Luwr posiada jedną z najciekawszych i najbogatszych kolekcji sztuki Islamu na świecie. Inwestycja, kosztująca około 100 milionów euro była możliwa dzięki mecenatowi Emiratów Arabskich, Sułtanatu Omańskiego, Kuwejtu a szczególnie duży wkład finansowy wnieśli książę Arabii Saudyjskiej Al-Walid bin Talal i król Maroka Mohamed VI.

Około 30 milionów euro dało państwo francuskie, inne 30 milionów to udział różnych darczyńców : osób prywatnych, przedsiębiorstw.

Miejsca w Luwrze już nie było więc wzniesiono oddzielny, pawilon na dziedzińcu Viscontiego, pokryty falującym złotawo-srebrzystym dachem z cienkiego metalu i szkła, dzieło włoskiego architekta Marco Belliniego i Francuza Rudy Riciottiego.

Dział sztuki Islamu wystawia około 3000  dziel sztuki, ale posiada ich około 14 tysięcy. Przedmioty będą pojawiać się w miejsce tych które już były itd.  Trzeba będzie wielokrotnie powracać.

Duża cześć zgromadzonych dziel pochodzi z królewskich kolekcji, cześć z różnych prywatnych kolekcji tworzonych od IXI ego wieku przez pasjonatów i duża część  z darów. Kolekcja stanowi prawdziwa panoramę sztuki od początków Islamu w VII wieku do XIX ego wieku., przedmioty z kości słoniowej, kamienia, metalu,  szkło, ceramika, tkaniny, dywany, księgi…

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s