Świąteczne iluminacje

Poza iluminacją ulic najważniejsze są wystawy. Piękne, eleganckie, odświętne, zachęcają do zakupów albo przynajmniej pozwalają pomarzyć. Czynność zwana „lèche vitrines” – dosłownie: „lizanie wystaw” też jest fajna. A co ?

W tym roku Paryż może się poszczycić dwustoma kilometrami oświetlonych świątecznie ulic. W sumie iluminacje będą na 125 ulicach, w tym kilku nowych, które po raz pierwszy wdziały odświętne szaty: Vieille du Temple, Richelieu, Pergolèse.

Do iluminacji używa się w tym roku energooszczędnych żarówek – ma być ekologicznie, chcemy  chronić Ziemię. A tak naprawdę –  po prostu taniej. Miasto  obcięło dużą część subwencji, z 1,1 miliona rok temu na 750 tys. euro. Całość kosztuje 2,5 miliona euro więc stowarzyszenia kupców zbierały na ten cel już od wiosny. Oszczędności są spore, podobno sięgają 75 proc. na najwytworniejszych arteriach Paryża. Dziesięć  godzin oświetlenia Pól Elizejskich kosztuje tylko 150 euro.

W tym roku białe chatki w góralskim stylu zapewniają spacerującym po Polach Elizejskich dodatkową atrakcję: można w nich kupować wyroby artystyczne, spróbować coś smacznego – sprzedaje się specjały z różnych regionów. Nie wiadomo tylko kto miał pomysł by pomnik generała de Gaulle’a obudować  również kramikami i karuzelą.

Poza iluminacją ulic najważniejsze są wystawy. Piękne, eleganckie, odświętne, zachęcają do zakupów albo przynajmniej pozwalają pomarzyć. Czynność zwana  „lèche vitrines”  – dosłownie:  „lizanie wystaw” też jest fajna. A co ?

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s