Paryż – w rocznicę egzekucji Ludwika XVI

Ludwika XVI ścięto 21 stycznia 1793 roku o godzinie 10.22. Nie zdążył przemówić do ludu, werble zagłuszyły jego słowa. Dziś nie ma już śladu po gilotynie, ale dyskretnie, rokrocznie, zbierają się w tym miejscu zwolennicy monarchii i ci, którzy uważają wyrok na króla za niesprawiedliwy i okrutny.

Miejsce gilotyny 

Mija właśnie 220 lat od daty egzekucji Ludwika XVI, króla Francji, która odbyła się w niedzielę,  21 stycznia 1793 roku na Placu Rewolucji, dzisiaj Placu Zgody.

W pierwszej fazie Rewolucji, Ludwik XVI przestał być «królem z Bożej łaski» , stał się «królem Francuzów», ale monarchia nie przetrwała. Został  obalony, gdy lud Paryża zaatakował 10 sierpnia 1792 roku pałac Tuilleries i rodzina królewska znalazła się w więzieniu, w Twierdzy Templariuszy. 2 listopada odkryto tajną korespondencję Ludwika XVI świadczącą o jego kontaktach  z pruskim księciem Brunszwiku. Uznano je za spisek przeciwko rządowi. 3 grudnia 1792 roku, Maksymilian Robespierre zażądał egzekucji króla.

Żyrondyści, mniej radykalni od «górali» Robespierre’a nie chcieli egzekucji władcy, ale król stanął przed Konwencją, grającą rolę sądu. Oskarżonym nie był Ludwik XVI – monarcha a Ludwik Kapet, obywatel. Zarzucono mu zdradę, ucieczkę w 1791 roku do Varennes oraz spisek z obcymi mocarstwami. Król  nie przyznał się do winy, ale  707 na 718 deputowanych uznało go winnym. Głosowanie trwało 36 godzin. Obrońcami w procesie byli Malesherbes, Tronchet i Raymond de Sèze. 387 głosów przeciw 334 przesądzio o wyroku: kara śmierci.

Ścięcie Ludwika XVI  miało miejsce  dokładnie o godzinie 10.22.  Nie zdążył przemówić do ludu, werble zagłuszyły jego słowa. Zwłoki zostały pospiesznie pochowane przy kościele Świętej Magdaleny. W 1815 roku, przeniesiono resztki zwłok do bazyliki Saint Denis, a rok później zaczęto budowę Kaplicy Pokutnej (piszę o niej w osobnym artykule).

Nie ma już śladu po gilotynie, która stała dokładnie obok dzisiejszego pomnika symbolizującego miasto Rouen, na Placu Zgody.  Dyskretnie, rokrocznie 21 stycznia, zbierają się w tym miejscu zwolennicy monarchii i ci, którzy uważają wyrok na króla za niesprawiedliwy i okrutny. W momencie egzekucji, Ludwik XVI miał 39 lat.

Rouen Pomnik Ludwika XVI w Saint Denis

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s