Paryż – Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze

P1060326

Paryski ogród botaniczny (Jardin des Plantes) powstał w 1626 roku dla króla Ludwika XIII.  Uprawiano w nim głownie zioła, król bardzo troszczył się o swoje zdrowie, a jeszcze bardziej troszczyli się o nie jego lekarze.

P1060328

Już w 1640 roku ogród został udostępniony wszystkim, w XVIII wieku uczeni prowadzili w nim badania, w czasie Rewolucji Francuskiej, w 1793 roku,  powstało Muzeum Przyrodnicze, w czasach Napoleona fosa dla drapieżnych zwierząt, później fosa dla niedźwiedzi. W XIX wieku ogród i muzeum rozwijały się: powstają działy geologiczny, zoologiczny, specjalna galeria gadów i płazów. Pod koniec tego stulecia stworzony został dział paleontologiczny i nowe szklarnie.

P1060340

Dziś, na 24 ha powierzchni mieszczą się :

* Wielka Galeria z końca XIX wieku – Muzeum Przyrodnicze i Galeria Ewolucji
* ogród różany z 1990 roku a w nim 170 odmian róż
* trzy szklarnie, dwie dostępne dla zwiedzających
* menażeria z 1795 roku, jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie
* skalny ogród z roślinami z Alp, Himalajów itp.

Główne wejście to brama od ulicy Buffont, dochodzimy do małego wzniesienia zwanego Labiryntem. Idąc krętą dróżką na szczyt i mijamy ławkę wokół wielkiego cedru – to najstarszy cedr Paryża, zasadzony jako kilkucentymetrowa roślinka w 1734 roku. Z Belwederu na szczycie widać zabudowę obu brzegów Sekwany, dominuje kopuła Panteonu.

P1060342   P1060334

Galeria zoologiczna, naprzeciw Sekwany ma 120 metrów długości, na dwu poziomach wyeksponowanych jest 6 tys. wypchanych ssaków i 2,2 tys. wypchanych ptaków. Z drugiej strony znajduje się galeria minerałów, kolekcje geologiczne i botaniczne oraz wielka i bogata biblioteka. Najciekawsza w niej jest kolekcja rysunków przyrodniczych. W sąsiedztwie biblioteki szklarnie, miedzy innymi las tropikalny, gorący i wilgotny, dawny ogród zimowy. Wzdłuż ulicy Cuvier mamy laboratoria: chemii, fizyki, sale wykładowe, wielką kolekcję szkieletów kręgowców  . Na parterze dinozaury, aktualnie wystawa do końca czerwca. Specjalny pałacyk zamieszkują żółwie  i krokodyle, następny obok węże. Menażeria to ogród zoologiczny  powstały w czasie Rewolucji Francuskiej. Otoczono ochroną zwierzęta z królewskiej menażerii w Wersalu, skonfiskowano zwierzęta cyrkowe, potem przyjęto podarki, jak np. Żyrafę Karola X.

P1060355    P1060354

Niezależnie od Muzeum Przyrodniczego, ogród botaniczny składa się z 11 ogrodów mniejszych, wśród nich ogród alpejski, ogród irysów, ogród różany, ogród piwonii,  ogród skalny, ogród pszczół i ptaków, ogród szkoły botaniki a nawet ogród roślin z czasów gdy żyły dinozaury… Podróże w XVIII wieku oraz podróże kolonialne w następnym stuleciu wzbogaciły Jardin des Plantes, tworząc wyjątkowa kolekcje roślin zwierząt i minerałów. Muzeum Przyrodnicze to prawdziwy instytut naukowy, a w jedenastu ogrodach spotykają się ogrodnicy i naukowcy. Zwierzęta służą ochronie gatunku i badaniom genetycznym. Nauka to wielki motor tego przedsięwzięcia: dążyć do poznania świata który nas otacza.

P1060347     P1060343

Paryżanie kochają tu spacerować, każdy podziwia tę wyjątkową instytucję, gdzie zgromadzono rośliny, zwierzęta i minerały, by je studiować, badać i zrozumieć.

P1060421

Warto wjedzieć:

* Adres: Jardin des Plantes 57, rue Cuvier 75005  Paris
* Stacje metra: Gare d’Austerlitz, Jussieu, Censier Daubenton
* Autobusy: 24, 57, 63, 89, 91
Nawet Batobus płynący Sekwaną ma przystanek Jardin des Plantes

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Jedna odpowiedź na „Paryż – Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze

  1. Nina pisze:

    Tu tez koniecznie musimy przyjechac! Mam 2 tygodnie Na dokladne przeczytanie Twojego bloga. Dziekuje za inspiracje!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s