Najpiękniejsza aleja świata

Najpiękniejsza aleja świata ma dwa kilometry długości i kilka prywatnych adresów. Mieszka tu może setka ludzi. Reszta to całe kamienice biur, na parterze i w handlowych pasażach są sklepy i butiki. W sumie jest ich 332.

Dochód tych sklepów to 900 milionów euro  rocznie, tyle ile zarabiają wszystkie butiki miasta takiego jak Bordeaux. Przy Champs Élyséesmieści się 150 kawiarni i restauracji; ceny wysokie. Pola Elizejskie to witryna Paryża.

Wszystkie szyldy na Polach Elizejskich są tradycyjnie białe – bo to jest „chic”: szykownie i elegancko. Złośliwi nazywają tę aleję „chic et fric” co znaczy szyk i szmal.  Jest tu drogo, ale o to chodzi. Przechodzi tędy 100 milionów ludzi rocznie, w tym 70 procent to zagraniczni turyści,  a w piątki i soboty zjawia się tu 600 tys.  paryżan i turystów oraz bywalców dyskotek. Tutaj jest ich największa koncentracja.

W okresie świąteczno-sylwestrowym Pola ubrane są w 56 km girland, oraz million lampek zapalanych o zmroku. Iluminacje trwają do 20. stycznia. Od zmroku Pola Elizejskie , pięknie oświetlone,  przyciągają jak magnes.

Czy schodzimy spod Łuku Triumfalnego w kierunku Placu Zgody , czy odwrotnie, uderza różnica między chodnikiem od strony numerów parzystych i nieparzystych. Parzysty jest dużo bardziej tłoczny. Normalne, jest tu ciekawiej, ciekawsze są sklepy a zatem wystawy. Po tej stronie usytuowany jest kabaret Lido, salony samochodowe Citroena, Peugeota, Mercedesa – pasjonaci znajdą w nich wyeksponowane najnowsze modele oraz prototypy. Można się sfotografować  z wymarzonym autem. Tylko salon Toyoty mieści się po nieparzystej stronie Pól i jest tam również najciekawsza restauracja – Fouquet’s. Radzę  schodzić Polami spod Łuku w dół lewą, czyli parzystą stroną.

Zdjęcia „artystyczne” można robić stojąc na środku jezdni. To jest możliwe, gdyż każde przejście dla pieszych posiada wysepkę. Zresztą czasem nie zdąży się przejść całej alei przy jednym zielonym świetle, stąd to rozwiązanie. Wejść trzeba też w głąb pasaży handlowych (wciąż parzystą stroną). Idąc w kierunku Placu Zgody widzimy, ustawione przed wejściem do Ogrodów Tuilleries wielkie , młyńskie koło. Ta karuzela o średnicy 60 m to dodatkowa atrakcja dla turystów. Za 8 euro możemy zobaczyć Pola Elizejskie i okolice z góry.

Warto wjedzieć:
Najelegantsza toaleta publiczna znajduje się na Polach Elizejskich, kosztuje półtora euro ale: możemy wybrać kolor papieru toaletowego, a panowie „celują” w muchę namalowaną na dnie pisuaru.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s