Nabożeństwo z Koroną Cierniową

W każdy pierwszy piątek miesiąca, w katedrze Notre Dame w Paryżu, możemy pokłonić się Koronie Cierniowej podczas nabożeństwa o godzinie 15. Jest również udostępniana wiernym w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15, a w Wielki Piątek od godz. 10 do 17.

W każdy pierwszy piątek miesiąca można oddać hołd koronie cierniowej Chrystusa, najważniejszej relikwii chrześcijańskiej.  Wystarczy przybyć na nabożeństwo o godzinie 15 do katedry Notre Dame.

Przechowywaną dziś w skarbcu  katedry Notre Dame  koronę cierniową nabył w 1238 roku  król Ludwik IX Święty od cesarza Franków Wschodnich Balduina de Courtenay, władcy Konstantynopola. Jest to dziś obręcz o średnicy 21 cm składająca się z gładko plecionych gałązek, pozbawionych cierni, które zostały rozdane przez cesarzy bizantyjskich oraz królów Francji albo przekazane przez krzyżowców do kościołów Europy. Siedemdziesiąt  cierni rozproszonych po świecie uznano za prawdziwe. Mimo licznych badań nie udało się udowodnić w sposób zdecydowany autentyczności korony, ale jedno jest pewne: od szesnastu wieków towarzyszy jej żarliwa modlitwa chrześcijan.

Vénération 2

Korona cierniowa czczona była w Jerozolimie od IV wieku, o czym wspominają zapiski pielgrzymów udających się w tym okresie do świętego miasta, i pozostała tam do IX wieku. Potem relikwie: koronę, fragment krzyża, święty gwóźdź i gąbkę, przenoszono stopniowo do Konstantynopola do kaplicy cesarzy Bizancjum,  by ustrzec je przed ewentualną grabieżą.

Kiedy król Francji, pobożny Ludwik IX, zainteresował się koroną, w  Bizancjum rządził Balduin de Courtenay. Cesarz znalazł się w finansowych tarapatach i zastawił relikwie w Wenecji w zamian za pożyczkę. Święty Ludwik kupił  więc relikwie Męki Pańskiej od Wenecjan za zawrotną sumę 135 tysięcy złotych liwrów. To dużo, zważywszy, że tylko jedna trzecia tej sumy wystarczyła na konstrukcję relikwiarza – palatyńskiej kaplicy zwanej dziś Sainte Chapelle (Święta Kaplica). Korona wysłana została przez dwóch francuskich braci dominikanów do miasta Villeneuve l’Archevèque – podlegającego arcybiskupowi  z Sens, któremu w tym czasie podlegał również Paryż. Tam pojechał po nią Ludwik IX.

19 sierpnia 1239 roku procesja przybyła do Paryża. Królowi towarzyszył jego brat Robert d’Artois oraz matka Blanka Kastylijska. Ludwik IX zdjął królewski strój i boso, odziany w prostą tunikę, wniósł koronę cierniową do Katedry Notre Dame.

Budowa Świętej Kaplicy trwała sześć  lat i w jej wnętrzu królowie Francji przechowywali  relikwie Męki Pańskiej do Rewolucji. Korona cierniowa ocalała z dwu pożarów, powodzi, a przeniesiona w czasie Rewolucji Francuskiej do Biblioteki Narodowej nie zaginęła. W momencie Konkordatu w 1801 roku została wraz z pozostałymi  relikwiami przekazana arcybiskupowi Paryża i złożona 10 sierpnia 1806 roku w skarbcu Katedry Notre Dame.

Od tego czasu relikwie pozostają pod opieką kanoników Kapituły Bazyliki Metropolitańskiej i strzeżone są przez Rycerzy Świętego Grobu Bożego.

P1020389

W każdy pierwszy piątek miesiąca, w katedrze Notre Dame w Paryżu, możemy pokłonić się Koronie Cierniowej, która jest wystawiona wraz z innymi relikwiami podczas nabożeństwa o godzinie 15. Jest również udostępniana wiernym w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 15, a w Wielki Piątek od godz. 10 do 17.

Korona na oltarzu

Ceremonia jest prosta ale podniosła: kanonicy katedry  odziani w czerwone płaszcze, wynoszą koronę ze skarbca i niosą na poduszce z herbami miasta do ołtarza obchodząc katedrę boczną nawą południową. Towarzyszą im ci, których misją jest strzec korony: Rycerze Świętego Grobu Bożego, w białych płaszczach z krzyżem jerozolimskim. Procesja dochodzi główną nawą do ołtarza, korona oraz gwóźdź i fragment krzyża towarzyszą nabożeństwu. Następnie, kto chce, podchodzi pokłonić się koronie. Organizacja jest prosta i logiczna, osoby siedzące w kolejnych rzędach ławek podchodzą na dany znak środkową nawą, po czym odchodzą zewnętrznymi.

Korona

Liczne obrazy w kościołach paryskich przedstawiają historię korony cierniowej oraz króla Ludwika IX. W jezuickim kościele Saint Paul Saint Louis – święty Ludwik otrzymuje koronę z rąk Chrystusa. Na innym obrazie w tym samym kościele król czci koronę. W samej katedrze Notre Dame figuruje obraz przedstawiający anioła niosącego koronę cierniową.
Posągi, przedstawiające Ludwika IX z koroną cierniową w ręku znajdziemy w niszy na fasadzie tumu Inwalidów (ósme zdjęcie w galerii). Pałac Inwalidów a zwłaszcza tum znany jest dziś ze znajdującego się wewnątrz grobowca Napoleona. Zapominamy że jest to przede wszystkim dodatkowa część kościoła garnizonowego pod wezwaniem Świętego Ludwika patrona francuskiej monarchii.

P1020419
Posąg króla , tym razem na koniu i w zbroi ale też  z koroną w ręku, figuruje na fasadzie Bazyliki Sacre Cœur na Wzgórzu Montmartre (dziewiąte zdjęcie w galerii). Ludwikowi Świętemu nawet obojętni wobec religii są wdzięczni że Francja, dzięki niemu , posiada najwspanialszą relikwię Męki Pańskiej.

P1020430        P1020432
Zakon Rycerzy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani – w skrócie OESSH) został założony przez Godfryda de Bouillon – wodza pierwszej wyprawy krzyżowej w 1099 roku.  Zakon istnieje do dzisiaj, a jego członkowie noszą biały habit  z czerwonym krzyżem jerozolimskim na lewej piersi.  W Polsce członkowie zakonu Rycerzy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie nazywani są bożogrobcami lub miechowitami od klasztoru w Miechowie, dokąd zostali sprowadzeni.

Przygotowania do czci korony cierniowej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s