Je t’aime na murze

Nad murem napis głosi: aimer c’est du désordre, alors aimons – miłość to nieporządek, kochajmy więc. Przy okazji Walentynek warto pamiętać, że miłość nie znosi porządku i nakazów.

Tysiąc razy i w trzystu językach napisano „kocham cię” na murze miłości na Placu Abbesses, u podnóża Montmartre w Paryżu. Naprawdę nazywa się go murem „kocham cię”.

Zbudowany z 612 prostokątów z lawy wulkanicznej pokrytej emalią mur ma wymiary 10 m na 4 m czyli powierzchnię 42 metrów kwadratowych. Jego  twórcami są francuski muzyk paryskiej bohemy Frédéric Baron oraz Claire Kito, plastyczka, specjalistka od dalekowschodnich kaligrafii, która kieruje pracownią chińskiej kaligrafii w Paryżu. Frédéric zaczął kolekcjonować zdania „kocham cię” w różnych językach: pisali mu je na kartkach formatu A4 sąsiedzi i znajomi. Paryż  jest kosmopolityczny, niemniej musiał trochę popodróżować i skorzystać z pomocy ambasad.

Języków jest na świecie cztery a może nawet sześć tysięcy. 400 milionów ludzi mówi po angielsku, 400 milionów w języku hindi, ponad miliard Chińczyków posługuje się językiem podobnym ale o różnej wymowie. Po rosyjsku mówi 280 milionów ludzi, po hiszpańsku 250 milionów, po japońsku 125 milionów, po francusku 105 milionów.

Jak widać na zdjęciu na murze figuruje również polskie „kocham cię”. Czasem brzmienie tych słów jest identyczne ale pisze się je raz cyrylicą , raz alfabetem łacińskim. Po arabsku „kocham cię” występuje w sześciu formach, w wielu językach inaczej mówi te słowa mężczyzna, a inaczej kobieta.

Nad murem napis głosi: aimer c’est du désordre, alors aimons –  miłość to nieporządek, kochajmy więc. Przy okazji Walentynek warto pamiętać, że miłość nie znosi porządku i nakazów. Po francusku „désordre” to przeciwieństwo „ordre”,  a to słowo oznacza porządek, ale też rozkaz.

Warto wjedzieć:
By znaleźć mur «kocham cie« należy wysiąść z linii metra 12 na stacji Abbesses, i po wyjściu z metra zrobić w tył zwrot i wejść na skwerek.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s