Jan Paweł II we Francji

Przybył do kraju znanego z laickości, całkowitego rozdziału kościoła od państwa, skromnego udziału Francuzów w obrządkach religijnych. Ale równocześnie do kraju, gdzie katolicyzm zaznaczył się z ogromną siłą, kraju, który stworzył gotyk, by świątynie wznieść ku niebu…

Francjo, pierwsza córo Kościoła, czy wierna jesteś obietnicy twego chrztu? – tymi słowy zwrócił się do Francuzów papież Jan Pawełl II w czasie mszy na lotnisku Le Bourget pod Paryżem, gdy przyjechał tutaj z pierwszą pielgrzymką, w maju 1980 roku.

Przybył do kraju znanego ze swojej laickości, całkowitego rozdziału kościoła od państwa, skromnego udziału Francuzów w obrządkach religijnych. Ale równocześnie do kraju, gdzie europejski katolicyzm zaznaczył się z ogromną siłą, kraju, który stworzył gotyk, by świątynie wznieść ku niebu i oświetlić ich wnętrza boskim światłem, przyjął wcześnie chrzest, a władza jego królów pochodziła od Boga.

Przedziwny był to Ojciec Święty – wówczas młody, energiczny, wesoły, obdarzony poczuciem humoru, wielkim wyczuciem kontaktu z grupami ludzi, o wyjątkowym podejściu do młodzieży. Nie tak przeciętny Francuz wyobrażał sobie papieża. Jan Paweł II mówił świetnie po francusku i potrafił przemówić do wszystkich. Odwiedził wtedy, w 1980 roku, miejsca święte i laickie. W siedzibie UNESCO oddał hołd dziedzictwu kultury europejskiej, rozmawiał z robotnikami na przedmieściu Saint Denis, z młodzieżą na Stadionie Parc des Princes. Tam tłumy młodych śpiewały wraz z nim piosenkę „Płynie Wisła płynie”. Sama uczyłam jej moje, bardzo religijne, hiszpańskie koleżanki ze studiów. Wtedy panowało przekonanie, że była to ulubiona pieśń „naszego” papieża.

W czasie tej pielgrzymki Jan Paweł II wybrał się również do sanktuarium Świętej Teresy w Lisieux. 30 maja 1980 roku, odprawił mszę w katedrze Notre-Dame, na wyspie Cité, w sercu Paryża. W południowym filarze transeptu wmurowano tablicę upamiętniającą to nabożeństwo. 31 maja odwiedził Kaplicę Cudownego Medalika przy rue du Bac, gdzie przypomniał historię Katarzyny Labouré, nowicjuszki sióstr Miłosierdzia. To w tym miejscu objawiła się jej w 1830 roku Matka Boska, powierzając młodej Katarzynie cudowny medalik. 1 czerwca 1980 roku, Jan Paweł II odwiedził Bazylikę Sacre Cœur (Najświętszego Serca Jezusowego) na Wzgórzu Motmartre. Przekroczył jej progi o północy, odchodząc powiedział: wyznaję wam, że moment ten jest wyjątkowy w całym moim życiu.

Do Paryża powrócił Ojciec Święty w 1997 roku, z okazji Światowych Dni Młodzieży i 23 sierpnia odprawił nabożeństwo w kościele świętego Szczepana na Wzgórzu (Saint Etienne du Mont) przy sarkofagu patronki Paryża, świętej Genowefy. Modlitwę do Ducha Świętego zaczął po łacinie: Veni, Creator Spiritus Mentes tuorum visita, Imple superna gratia Quae tu creasti pectora. Mówił wtedy o przybyciu Ducha Świętego na ziemię. Ponad półtora miliona młodych ludzi przybyło na mszę na Pola Marsowe, u podnóża Wieży Eiffla. Powrócił też do Katedry Notre Dame, gdzie ogłosił błogosławionym Fryderyka Ozanama, syna włoskiego lekarza armii napoleońskiej, który założył pierwsze świeckie zgromadzenie charytatywne, niepogodzony z dolą paryskiej biedoty w XIX wieku. Za patrona tej organizacji obrano świętego Wincentego a Paulo.

3 kwietnia 2005 roku, o godz.18.30 dzwoniły dzwony wszystkich francuskich kościołów, pośród nich największy dzwon Katedry Notre Dame, Emanuel, który dzwoni tylko w wyjątkowych momentach historii Francji i świata. Dzień ten został ogłoszony dniem żałoby, francuskie flagi opuszczono do połowy masztów.

3 września 2006 roku plac Parvis przed Katedrą Notre Dame otrzymał imię Jana Pawła II. Ta decyzja władz miejskich wywołała liczne kontrowersje. Po pierwsze – nie wszyscy podziwiali Papieża Polaka. Po drugie – prawo wymaga, by upłynęło pięć lat od śmierci danej osoby, zanim jej imię może nosić ulica czy plac. Po trzecie – Francja nie jest skora do nazywania miejsc wspólnej przestrzeni imionami ludzi kościoła. A jednak.

Przeważyły głosy w Ratuszu, ale też argumenty, między innymi burmistrza Paryża Bertranda Delanoe, który w swoim przemówieniu przypomniał, że 2 kwietnia 2005  ten właśnie plac przed katedrą zgromadził tłumy Paryżan. Mówił: żałoba ta wyszła daleko poza odczucia katolików, była hołdem oddanym jednej z najważniejszych postaci naszych czasów (…). Dziś wyrażamy ten sam hołd w zgodzie z tożsamością Paryża,  której symbolem są nazwy ulic i placów tego miasta, różnorodne dziedzictwo naszej wspólnej historii. Przywiązani jesteśmy do rozdziału kościoła i państwa, do naszej laickości, to nie oznacza ignorancji. Bo nasze miasto, od zawsze, otacza chwała wielkich przedstawicieli ludzkości, mimo ich różnic i paradoksów. Oby imię Jana Pawła II, wpisane dziś w to miejsce, mogło pomóc uchować  naszą czujność, tolerancję, odwagę oraz naszą zdolność do wzbogacania się poprzez kontakt z innymi.

Inne podróże Jana Pawła II we Francji :

Papież miał przyjechać do Lourdes w 1981 roku, przeszkodził w tym zamach na jego życie. Odbył tę podróż w 1983 roku.
W 1986 odwiedził Lyon, Annecy , Ars – miejsce działalności świętego Jean-Marie Vianney – proboszcza. Był w Paray le Monnial – perle francuskiego chrześcijaństwa.
Przy okazji odwiedzin w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w 1888 roku, przyjechał do Metz i Nancy.
Wielkim rozgłosem cieszyła się kolejna pielgrzymka papieża do Francji, gdy w 1996 roku przybył do Reims, koronacyjnej katedry królów, z okazji 1500. rocznicy chrztu Francji.
W 500. rocznicę proklamowania dogmatu Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej, ponownie był w Lourdes 14 i 15 sierpnia 2004 roku. To była jego ostatnia wizyta we Francji.

Warto wjedzieć:
* Zakon Sióstr Miłosierdzia założył w XVII wieku święty Wincenty a Paulo z Ludwiką de Marillac. Powołaniem zakonu była pomoc najuboższym, szczególnie dzieciom. Pierwszy raz w historii kościoła zakonnice opuszczały mury klasztoru, nosiły na głowach charakterystyczne, białe kornety. W Polsce nazywane są szarytkami od slłowa charité (miłosierdzie). Zakon istnieje nadal, kornety nie.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s