Chiński Nowy Rok: rok Wodnego Smoka

Rokrocznie mieszkańcy Paryża mają okazję uczestniczyć w hucznych, kolorowych obchodach Chińskiego Nowego Roku. Odbywają się liczne imprezy, najważniejszą jest parada smoków, co w tym roku pasuje szczególnie, weszliśmy właśnie w rok Wodnego Smoka.

We Francji mieszka około 700 tysięcy Chińczyków. To największa chińska diaspora na świecie. W samym Paryżu są dwa rozlegle „china town”: starsze w 13. dzielnicy, na południu miasta, późniejsze, nowe,  w dzielnicy Belleville, tradycyjnej dzielnicy emigrantów. Z dzielnicy Belleville pochodzą zamieszczone zdjęcia.

Kolejne fale emigracji docierały do dzielnicy Belleville, w okresie międzywojennym: Polacy, Żydzi z Polski, po drugiej wojnie światowej przybysze z Magrebu: Algierczycy, Marokańczycy, Tunezyjczycy. Dziś, najnowsza fala to Chińczycy. W niektórych zakątkach dzielnicy widzimy już tylko szyldy i ogłoszenia w chińskim języku.

Wszędzie gdzie pojawiają się emigranci wraz z nimi powstają ich restauracje, sklepy, zakłady fryzjerskie, w przypadku Chińczyków warsztaty krawieckie, jedne widoczne, z witryną, inne dyskretnie ukryte. Emigranci z Chin zaczynają od pracy u innych, którzy przyjechali wcześniej: przeważnie szyją, lepią pierożki dostarczane do chińskich restauracji. Gdy finansowo mogą, otwierają restauracje, kupują i prowadzą kawiarnie, zakładają własne warsztaty, po prostu żyją. Niektórzy nie mówią po francusku, ale wszystkie dzieci chodzą do francuskich szkół. One będą już miały bardziej różnorodne zawody, ale prawdopodobnie zachowają niektóre tradycje rodziców. Dlatego, rokrocznie, mieszkańcy Paryża mają okazję uczestniczyć w hucznych, kolorowych obchodach Chińskiego Nowego Roku. Odbywają się liczne imprezy, najważniejszą jest parada smoków, co w tym roku pasuje szczególnie, weszliśmy właśnie w rok WODNEGO SMOKA.

W Azji, smoki są sympatyczne, nic wspólnego z naszym wyobrażeniem o smoku. Smok jest przyjacielem i obrońcą, a urodzeni pod tym znakiem uchodzą za dzielnych, szczęśliwych, zamożnych, obdarzonych dobrym zdrowiem i wielką energia. Osiągają sukcesy i długo żyją. Los im sprzyja, tym bardziej, że liczba smoka to najszczęśliwsza z liczb – dziewiątka. W roku smoka ludzie będą się bogacić, nie dotknie ich kryzys ani kłopoty. Wtedy rodzi się najwięcej dzieci, którym rodzice chcą zapewnić jak najszczęśliwsze życie. Syna, urodzonego w roku smoka życzy się przyjaciołom. Podobno, gdy małe smoki dorastają do wieku szkolnego w Chinach brakuje miejsc w szkołach.

Warto wjedzieć:

Rok smoka wypada co 12 lat, wykorzystajmy wiec ten, który nadchodzi. Wodny Smok sprzyja nowych przedsięwzięciom, najbardziej upodobał sobie dziedziny związane z wodą, żeglugą, ale też dziedziny artystyczne, reklamę, media. W tym roku dobrze będzie wybudować dom, założyć firmę, zmienić styl, bo ulubionymi kolorami smoków są złoty i czerwony.

Kolejny rok smoka zacznie się 10 ego lutego 2024 ego roku. Będzie to rok Drewnianego Smoka.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s