Château d’Anet – zamek pięknej Diany z Potiers.

DSC_0081

Château d’Anet – uroczy renesansowy zameczek w Anet został zamówiony dla Diany z Poitiers przez króla Heryka II. Położony niedaleko Paryża, przyciąga wielu zwiedzających, bo kto nie słyszał o pięknej Dianie z Poitiers i historii jej związku z młodszym o 19 lat królem Francji?

I stąd może kobiecość i tajemniczość zamku. Artyści, którzy stworzyli to urocze domostwo, są sławni : architekt Philibert de l’Orme, rzeźbiarz Jean Goujon, malarz Jean Cousin.

DSC_0089    DSC_0090

Żona, wdowa, kochanka.

Istniał tu wcześniej warowny zamek, a w XV wieku okoliczne ziemie wraz z nim otrzymał od króla Francji ród Brézé.  Dygnitarz monarchii i wdowiec, Ludwik de Brézé,  poślubił w wieku 56 lat młodszą od niego o 40 lat Dianę. Diana urodziła dwie córki i dzieliła z mężem pasję polowań. Nosząc imię bogini łowów, słynęła z dobrego zdrowia i zdolności jeździeckich. Brała zimne kąpiele oraz jeździła konno po kilka godzin dziennie. Ludwik de Brézé zmarł w 1531 roku, a młoda wdowa do końca życie nosiła kolory żałoby, chodziła w bieli i czerni. Król Franciszek I polecił jej opiekę nad młodym następcą tronu… Wkrótce stali się sławną w historii Francji parą kochanków. Henryk II do końca życia kochał Dianę  i ofiarował jej zamek w Chenonceau nad Loarą, ale to inna historia.

DSC_0105   DSC_0116

Po śmierci Henryka II, który zginął w towarzyskim pojedynku, Diana powróciła do Anet, wypędzona przez żonę Henryka II  Katarzynę Medycejską i tu zmarła 25 kwietnia 1566 roku. Zamek, własność  przez jakiś czas córki Diany, przechodził z rąk do rąk, i był wielokrotnie  przebudowywany. Ogrody stworzył w XVII wieki Andrzej Le Nôtre. W Anet miały  miejsce bale, spotkać tu można było La Fontaine’a, Moliera a w XVIII wieku – Voltera. W czasie Rewolucji Francuskiej zamek był  własnością bardzo szanowanego księcia de Penthièvre, ale po jego śmierci, w okresie Terroru, Anet okupowały frakcje radykalne, w końcu nastąpiła masowa sprzedaż mebli, dzieł sztuki, sreber i zastawy stołowej. Ale te zniszczenia są niczym wobec decyzji kolejnego właściciela niejakiego Demonti. Ten wyciął  drzewa w parku i postanowił zamek zrównać z ziemią.

DSC_0136    DSC_0137

Nie zdążył  wszystkiego zniszczyć, bunt okolicznej ludności uratował posiadłość,  która wróciła w ręce córki księcia Penthièvre, przeszła  jeszcze z rąk do rąk, hrabia de Caraman kolejny właściciel odbudował co mógł , zniszczony ogród Le Nôtre’a zamienił w park w stylu angielskim, ale z braku dalszych funduszy, zrujnowany, sprzedał posiadłość deputowanemu Ferdinand Moreau w 1860 roku. To jego potomkowie są dziś właścicielami zamku Diany. Jest więc on własnością prywatną, aktualni właściciele mieszkają na miejscu i udostępniają część zamku zwiedzającym od godz. 14 do 18 . We wnętrzach nie wolno fotografować.

DSC_0087

Bajkowa rezydencja.

Z placu przed zamkiem widać główny portal, z tarasami po prawej stronie, nad suchą fosą. Kamienne balustrady zdobią herby Diany i monogramy Ludwika de Brézé. Półksiężyc Diany widoczny jest też na wieżyczkach. Z tarasów obserwowano wyjazdy i powroty z polowań. Najciekawszym elementem portalu jest kompozycja nad zegarem  przedstawiająca jelenia i dwa psy myśliwskie. To, niestety, kopia, oryginał z XVI wieku został w czasie Rewolucji przetopiony na metal. Do tego czasu jeleń wybijał racicą godziny a psy szczekały.

DSC_0094

Tajemnica wiecznej urody.

Wchodzi się przez kamienny most nad fosą. We wnętrzach zachowało się wiele autentycznych pamiątek po Dianie, jej grobowiec , zniszczony w czasie Rewolucji, istnieje znowu. Ciało Diany wrzucono w 1795 roku do wspólnej fosy, odnalezione szczątki powróciły do nowego grobowca w kaplicy przy Pałacu 29 maja 2010 roku. Przy okazji badan DNA, porównano znalezione we wspólnej mogile szczątki z puklem włosów Diany, nie tylko potwierdzono że to jej prochy, ale wykryto w nich wyjątkowo dużą dozę złota. Oto tajemnica urody i „wiecznej” młodości Diany z Poitiers – wypijała ona codziennie miksturę na bazie złota, była dzięki niej piękna i wyglądała młodo ale zatruwała się powoli i to prawdopodobnie przyspieszyło jej śmierć.

DSC_0134

Warto wjedzieć:

od 1 kwietnia do 31 października zamek można zwiedzać codziennie z wyjątkiem wtorków od godz. 14 do 18 ; zimą tylko w soboty i niedziele.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s