Francuzi przy stole

Francuzi spędzają dziennie 2 godziny i 22 minuty na jedzeniu oraz

1 godzinę i  12  minut  na gotowaniu

Ulubione : chleb, ser, kluski

Bardzo modne są dziś Sushi.

Nigdy nie kończy się sukces słynnego sandwicza „jambon-beurre”, z masłem i z szynką.

W listopadzie 2010  wpisano na listę UNESCO, listę dziedzictwa ludzkości, gastronomiczny posiłek Francuzów.

To nie kluski ani sandwich z szynka . To posiłek w gronie rodziny lub przyjaciół w ważnych momentach : śluby, narodziny, urodziny, sukcesy życiowe itp.

Jest to przyjęcie które umożliwia  Francuzom ich ulubioną praktykę „bien manger” – dobrze zjeść i „bien boire”  dobrze wypić.

Najważniejsze w takim przyjęciu to spotkać się razem, zjeść coś pysznego – to ta tak właściwa Francuzom harmonia między człowiekiem a smakołykami na stole. I to nie jest improwizacja, proszę posłuchać :

Konieczny jest  staranny dobór dań a zatem zakup dobrych produktów, oczywiście miejscowych i sezonowych, odpowiedni dobór win, bo trunkiem przy francuskim posiłku gastronomicznym będzie zawsze wino, ważna jest dekoracja stołu. Może być bardzo prosta ale musi mieć swój styl. Na koniec gesty i pomruki, nie żartuję, to prawda : trzeba to powąchać, tamtemu się przyjrzeć, wszystko zachwalać. To nie są nieszczere komplementy :  przyjmujący dokłada starań żeby goście byli zadowoleni i oni są zadowoleni, wyrażają to, bo Francuzi przy stole dużo dyskutują, jak wszyscy, ale część rozmowy poświęcona jest temu co jedzą.

Typowy, gastronomiczny posiłek francuski  to powtarzający się schemat : sympatyczne alkohole na aperitif, następnie co najmniej cztery dania : przystawka –entrée-  , ryba lub mięso, albo ryba i mięso,  warzywa, sery francuskie i deser. Przestrzega się pewnego ceremoniału jedzenia, to pozwala przekazać tradycje dzieciom i młodym, ale przede wszystkim zacieśnia więzy rodzinne, ale też społeczne.

Może dlatego Francuzi chodzą uśmiechnięci, każdy ma w perspektywie jakieś miłe « przyjątko » w gronie ludzi którzy są mu bliscy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s