Polski cmentarz w Normandii

To jedyny polski cmentarz we Francji z okresu drugiej wojny światowej. Znajduje się tu 696 grobów żołnierzy Pierwszej Pancernej Dywizji Generała Maczka, która w sierpniu 1944 roku brała udział w Bitwie o Normandię.

 

W drugiej fazie ofensywy dwie pancerne dywizje ruszyły 8 sierpnia 1944 roku: Czwarta Kanadyjska Dywizja Pancerna generała Kitchinga oraz Pierwsza Polska Dywizja Pancerna generała Maczka. Urville zostało wyzwolone 10 sierpnia.
Od kilku lat cmentarz polski jest bardzo zadbany, trawa pięknie przycięta, kwiaty przed pomnikiem. Nad grobami góruje aluminiowy monument w formie V – symbol polskiego orła. W niewielkiej budce, przy bramie ogromny zeszyt służy jako księga pamiątkowa, wiele w nim wpisów francuskich, angielskich, polskich.

Warto wjedzieć:

By tam dotrzeć z Paryża, potrzeba dwie i pół  godziny: najpierw autostradą A13 do Caen, zjazd numer 13 z obwodnicy Caen (Périphérique sud – obwodnica południowa) i w kierunku Falaise, jeszcze 15 km  przez Bretteville i Gouvix do Urville. Dojazd do cmentarza jest oznakowany.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s