Katastrofy lotnicze na Père Lachaise

Duże katastrofy lotnicze, w których zginęli Francuzi, upamiętniają stele na cmentarzu Père Lachaise w 93 dywizji, w górnej części cmentarza. Pomnik ofiar głośnej katastrofy samolotu Concorde znajduje się w tym miejscu gdzie spadł, w pobliżu paryskiego lotniska Roissy Charles de Gaulle.

19 września 1989 roku miał miejsce zamach na samolot DC-10 kompanii UTA lecący z Brazzaville do Paryża. Maszyna rozpadła się po wybuchu nad nigeryjską pustynią Ténéré. Zginęło 177 osób,  27 różnych narodowości. W sprawę zamieszane są prawdopodobnie tajne służby libijskie.

3 stycznia 2004 roku samolot Boeing 737 egipskiej kompanii lotniczej Flash Airlines, rozbił się wpadając do Morza Czerwonego 10 minut po starcie z lotniska w morskim kurorcie Charm el Cheikh (Sharm el-Sheikh). Zginęło 148 osób, w tym 135  francuskich turystów. Zidentyfikowano 67 ofiar, półtora roku trwało, zanim ciała powróciły do Francji. Do dziś nie ma zgody co do przyczyn katastrofy. Jest tylko ten prosty prosty pomnik w formie tablicy.

16 sierpnia 2005 roku tragicznie zakończył się lot nr 708 kolumbijskiej kompanii West Caribbean Airways. Samolot McDonell Douglas DC-10 wiózł na Martynikę powracających z wakacji w Panamie. Zginęli wszyscy – 152 pasażerów, w tym jedno dziecko. Wszyscy byli obywatelami francuskimi.

1 czerwca 2009 roku kolejna katastrofa dotknęła Francję: 228 pasażerów różnych narodowości zginęło, gdy w do dzisiaj niewyjaśnionych okolicznościach, samolot Airbus A 330, lot AF447lecący z Rio de Janeiro do Paryża, zniknął z radarów 915 km od wybrzeży Brazylii. Pomnik to szklananieduża płyta z napisami w językach ofiar oraz odlatujące, skrzydlate sylwetki, niektórzy mówią że to jaskółki…
W tym tygodniu zapadła decyzja kontunuowania poszukiwań wraku i czarnych skrzynek na dnie Oceanu. Koszt – 9 milionów euro – zapłacą Air France i konstruktor Airbus. Dla rodzin to jedyna szansa żeby może poznać przyczyny katastrofy.

Warto wjedzieć:

Pomnik ofiar głośnej katastrofy samolotu Concorde znajduje się w miejscu gdzie spadł 25 lipca 2000 roku w niecałe dwie minuty po starcie z paryskiego lotniska Roissy Charles de Gaulle. Zginęło 109 pasażerów, w większości obywateli Niemiec, oraz 4 osoby w hotelu na który spadła maszyna. I też nie do końca zgodne są konkluzje przyczyn katastrofy. Stela jest szklana, przebita metalowym trójkątem w kształcie kadłuba, inaugurowano ją w 2006 roku. Na cmentarzu Passy znalazłam grób stewardesy tego lotu, jednej z ofiar.

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s