Calvaire, najmniejszy cmentarz w mieście

Zniszczony wraz z klasztorem w czasie Rewolucji Francuskiej odrodził się w 1801 roku, może więc uchodzić za najstarszy cmentarz, bo Père Lachaise inaugurowano w 1804 roku. Zapełniony szybko, został zamknięty w 1823 roku.

Najmniejszy cmentarz Paryża położony na wzgórzu  Montmartre – Cmentarz Calvaire (85 grobów; 0,6 ha) powstał w 1686 roku jako cmentarz parafialny przy kościele Świętego Piotra, będącym częścią klasztoru sióstr benedyktynek. Jest jednym z dwu cmentarzy paryskich przylegających do kościoła.

Zniszczony wraz z klasztorem w czasie Rewolucji Francuskiej odrodził się w 1801 roku, może więc uchodzić za najstarszy cmentarz, bo Père Lachaise inaugurowano w 1804 roku. Zapełniony szybko, został zamknięty w 1823 roku. Zdążono tu pochować wielu arystokratów, którzy zamieszkiwali „Bas Montmartre” – dolny Montmartre, dziś w pobliżu Wielkich Bulwarów, wtedy nowe dzielnice miasta.

…spoczęli tu noszący tytuły hrabiów i książąt obok tych z ludu: młynarzy Debray, kupców, ale też rodzina księdza, najstarsze rodziny ze wzgórza. Jest tu pierwszy mer (burmistrz) Montmartre wybrany w czasie rewolucji, ale też rosyjska księżna Galicyn, żona rosyjskiego ambasadora, kilku oficerów czy nawigator Bougainville, admirał floty. Dziś cmentarz otwierany jest raz w roku 1 listopada. Wchodzimy na cmentarz przez pięknie rzeźbioną bramę z brązu dzieło współczesnego artysty włoskiego Tomaso Gismondi i stojąc wśród grobów widzimy sylwetkę bazyliki Sacre Coeur.

Warto wjedzieć:

* Nazwa Calvaire wzięła się z obecności drogi krzyżowej która powstała wokół kościoła w 1833 roku.
* Adres: 2 rue do Mont Cenis, metro Abbesses

Przeczytaj artykuł na stronie krajoznawcy.info.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s