Galette des rois – francuski przysmak w Święto Trzech Króli

W piekarni

W Święto Trzech króli , ale praktycznie przez cały styczeń, Francuzi spotykają się wokół tradycyjnego ciasta z migdałowym nadzieniem zwanego Galette des Rois czyli Królewski Placek.

Galettes à vendre                                           Vitrine galettes

W każdym placku ukryta jest malutka figurynka i kto znajdzie ją w swoim kawałku placka wybiera króla. Do każdego placka dołączona jest złota korona z papieru.

Jest to więc zabawa, ale jak zwykle we Francji, chodzi o kolejną okazję by wspólnie zasiąść do stołu.  Galetki nie można zjeść samodzielnie bo wtedy upada losowanie kto wybiera króla. Trzeba się nią podzielić i to nadaje uroku całemu przedsięwzięciu.

Brioches couronnes

Historia galetki jest następująca : w XI stym wieku kanonicy w mieście Besançon wkładali do chleba monetę i w ten sposób wybierali tego który stawał na ich czele. Z czasem zwyczaj się upowszechnił a chleb zastąpiła bułka. Znano też zwyczaj starożytnych Rzymian którzy obchodzili rokrocznie tak zwane Saturnalia w czasie których wybierano karnawałowego króla przy pomocy dużej fasoli ukrytej w słodkim placku. Zamożni wkładali srebrną lub złotą monetę ale lud używał fasoli, zwanej fève. „Król” musiał tydzień później ofiarować innym ciasto i tak bawiono się kilka tygodni.

Parts de galette                                        Galetka gigant

Zwyczaj dotarł do południowej Francji gdzie jeszcze dziś używa się słodkiej bułki drożdżowej w formie koła czy korony.

Brioche

Na północy Francji zrodziła się « galette » z cienkiego francuskiego ciasta, nadziewana frangipane, masą migdałową i zamiast fasoli wkłada się do tych pysznych placków figurynki z porcelany , metalu a nawet złota w galetkach luksusowych. Nazywa się je właśnie „fèves” od fasoli z dawnych czasów.

Fèves

Zjadaniu « galetki » towarzyszy sympatyczny obyczaj : najmłodszy uczestnik zgromadzenia, najlepiej dziecko, wchodzi pod stół i decyduje komu nałożyć na talerz kolejny kawałek.

Dopiero jedząc placek dowiemy się kto wygrał  « fève ».

photo

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Co nowego w Paryżu?. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s