Święto konwalii.

P1060378

1 maja każdy może sprzedawać konwalie na ulicy : stowarzyszenia , organizacje, harcerze, zwykli ludzie. Każdy . Ten dzień jest świętem konwalii, wystarczy gałązka, konwalie przynoszą szczęście. Może rozmiar tego szczęścia zależy od ilości dzwoneczków, może od tego kto nam gałązkę wręcza.

Konwalie są rozdawane 1 ego maja od 16 ego wieku kiedy Karol IX, syn Katarzyny Medycejskiej i brat Henryka III Walezego otrzymał gałązkę konwalii w 1561 roku.

Od następnego roku zaczęto damom dworu rozdawać konwalie.

Już w XV stym wieku 1 maja był świętem miłości, przynoszono z lasu naręcza gałązek, wito wianki z kwiatów, dekorowano drzwi domostw.

Później znane były konwaliowe bale, ubrane na biało młode dziewczęta wpinały gałązkę konwalii w kołnierzyk. Narzeczony ofiarowywał tez konwalie swojej wybranej, konwaliami dekorowano dom gdzie były niemowlęta by ich życie zaczęło się szczęśliwie.

W XIX wieku przyjął się zwyczaj wysyłania kart z wizerunkiem konwalii a na początku XX ego wieku Święto Konwalii, 1 maja,  zaczęto kojarzyć ze świętem pracy .

Zapach konwalii występuje w kompozycjach perfum. Christian Dior wszywał gałązkę konwalii w podszewki swoich kreacji.

W języku kwiatów konwalia oznacza powrót szczęścia, a najszczęśliwszy będzie ten z nas który na swojej gałązce znajdzie 13 dzwoneczków.

photo-27  photo-29   photo-32P1060379

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Co nowego w Paryżu? i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s